Aktualności
Stefan Sidoruk Król Nadbużańskiech Poetów

Ja nie umrę tak jak inni.
Do ostatka, tak bez reszty...
Stefan Sidoruk

W Organistówce - Domu Historii i Tradycji Ludowej w Różance w niedzielę 11 sierpnia 2019 roku odbył się wieczór wspomnień o Stefanie Sidoruku w setną rocznicę urodzin pisarza. Pamięć o twórczości ludowego poety i piewcy swojej małej ojczyzny uczcili znamienici goście: Dariusz Semeniuk - Wójt Gminy Włodawa; Anna Czajka - Kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Gminy Włodawa; Ks. Adam Daniluk - Proboszcz Parafii Św. Augustyna w Różance, Radni Gminy Włodawa, Sołtys Wsi Różanka, młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Róży Marii Zamoyskiej z Różanki wraz z gronem pedagogicznym; najbliższa rodzina twórcy oraz społeczność miejscowa.

Stefan Sidoruk, nazywany Królem Nadbużańskich Poetów, miał szerokie zainteresowania. Był poetą, prozaikiem, autorem widowisk teatralnych, malarzem i twórcą korzenioplastyki. Urodził się w 1919 roku w Stawkach koło Włodawy. Ukończył 7 klas szkoły powszechnej i kursy rolnicze, a pracował jako robotnik leśny, pszczelarz, sadownik i rolnik, prowadząc własne gospodarstwo. Był również aktywnym społecznikiem, korespondentem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, a także pełnił funkcję sołtysa i radnego oraz prowadził punkt biblioteczny. Przez całe życie artystyczne był związany z kresową ziemią nadbużańską, która będąc jego „małą ojczyzną”, była inspiracją wielu jego utworów. Stefan Sidoruk pisał jeszcze w szkole, ale aktywną działalność rozpoczął w 1947 roku. Tworzył po polsku i ukraińsku. Zadebiutował w 1972 roku w jednodniówce „Ziemia Chełmska”. Na literacki dorobek Stefana Sidoruka składają się liryki, opowiadania, opowieści, gawędy, anegdoty, podania, opowieści wierzeniowe i wspomnieniowe, zapisy zwyczajów, obrzędów, sztuki sceniczne, felietony oraz teksty publicystyczne. Stefan Sidoruk był wielokrotnym laureatem Konkursu Literackiego im. Jana Pocka, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i odznakę “Zasłużony działacz kultury”, a w 2002 roku prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga. Zmarł w kwietniu 2012 roku w wieku 91 lat.

Więcej…
 
Oferta zatrudnienia - starszy inspektor ds. bezpieczeństwa i higieny pracy

Oferta zatrudnienia - starszy inspektor ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.

 
Pani Stanisława świętowała 101 urodziny

– Kiedy pytają mnie, jak się czuję? odpowiadam, że jak po setce – śmieje się Pani Stanisława Najda, która świętowała swoje 101 urodziny. Z tej okazji 9 maja 2019 pełną energii jubilatkę odwiedzili Dyrektor Andrzej Lis, Z-ca Dyrektora Konrad Derkacz, Mieszkańcy oraz Pracownicy. – Wierzę w przeznaczenie, w to, że wszystko jest zapisane tam, u góry, dlatego cieszę się każdym dniem – mówi 101 - latka. Życzymy Pani Stanisławie wielu dniu w zdrowiu a nade wszystko humoru i siły ducha, jaka ją nie opuszcza :-).

Więcej…
 
Wesołewgo Alleluja!

wielkanoc 2019

 
Dzień Kobiet, dzień Kobiet, niech każdy się dowie...

8 marca 2019

 
Zabawa karnawałowa 2019

Karnawał trwa w najlepsze. Pan Andrzej Lis - Dyrektor DPS " Senior" w Różance oraz Pan Konrad Derkacz - Z-ca Dyrektora Domu Pomocy Społecznej "Senior" w Różance dnia 28.02.2019 r. na uroczystej dorocznej Zabawie Karnawałowej powitali zroszonych gości:
- "Klub Seniora" działający przy DPS "Senior" w Różance - Projekt RPO Kompleksowy system usług społecznych w Powiecie Włodawskim;
- Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej;
- Grupa Poetycka "Nadbużańska Fraza";
- Zespół Śpiewaczy "Kresowianki";
- Stowarzyszenie Seniorów " Złota Jesień".
- Zespół "Wrzos" działający przy PZERiI we Włodawie;
Tradycyjnie już o oprawę muzyczną zadbał zaprzyjaźniony zespół "Luxband". Przy skocznych dźwiękach muzyki chętnych do tańca nie brakowało. Miłym akcentem zabawy były występy zaproszonych gości, a słodka niespodzianka i pyszny poczęstunek uświetniły nasz bal. Karnawałowy nastrój na długo pozostanie w naszych sercach. Dziękujemy!

Więcej…
 
Walentynki

Ludzie mówią, że tam, gdzie jest miłość, tam otoczenie staje się piękne i pełne optymizmu. Miłość to nie tylko wiek. Miłość to stan ducha. Nieśmy miłość tam, gdzie jej brakuje, wzniećmy tam, gdzie już ledwo się tli a uświadomimy sobie, co tak naprawdę jest ważne w naszym życiu...cudownych Walentynek

Więcej…
 
Dzień Babci i Dziadka

"Kocham mocno Babcię, Dziadka
To nie żarty moi mili
Dzisiaj im życzenia składam
By szczęśliwie sobie żyli".
Z ciepłymi życzeniami, płynącymi prosto z wielkiego serducha przybyli do Seniorów Uczestnicy Powiatowego Ośrodka Wsparcia "Przystań" z Włodawy. Były laurki i dużo słodkości, a wszystko okraszone magią tego wyjątkowego dnia. Kochanym Babciom i Dziadkom w dniu Ich Święta składamy najserdeczniejsze życzenia alt

 

 

 
Jasełka

Młodzież z Internatu działającego przy LO im. T. Kościuszki wraz z Panią Renatą Sidoruk i Panią Beatą Sawczuk zaprezentowała Mieszkańcom Jasełka. W pięknych kostiumach i scenografii nawiązującej do Betlejem uczniowie znakomicie wcielili się w swoje role. Z dużą wrażliwością i zaangażowaniem odegrali sceny z dnia narodzin Jezusa. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Wzruszonym pensjonariuszom młodzież złożyła najserdeczniejsze życzenia noworoczne.

Więcej…
 
Życzenia Noworoczne 2019

yczenia 2019

 


Dom Pomocy Społecznej Senior

Twój Pomysł Europejskie PieniądzeZrealizowano projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Twój pomysł, europejskie pieniądze >>szczegóły